مطالب جدید و خواندنی تاریخ جغرافیا و اجتماعی
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، به این وبلاگ خوش آمدید . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در بهتر شدن كیفیت مطالب وبلاگ یاری رسانید .

مدیر وبلاگ : رخشان نیا
مطالب اخیر
نویسندگان

پس از آغاز جنگ جهانی دوم در ۹ شهریور ۱۳۱۸ (۱ سپتامبر ۱۹۳۹)، ایران بی‌طرفی خود را اعلام کرد، اما به دلیل گستردگی مرز ایران با اتحاد جماهیر شوروی و درگیری با آلمان این بی‌طرفی ناپایدار بود. ارتش متفقین به بهانهٔ حضور جاسوسان آلمانی در ایران به اشغال کشور مبادرت ورزید.

از طرح ریزی حمله نیروهای روس و انگلیس به ایران زمان دقیقی در دست نیست به هر حال این واقعه در سحرگاه ۳ شهریور ۱۳۲۰ (۲۵ اوت ۱۹۴۱ م) رخ داد. ساعت چهار بامداد سوم شهریور سفیر اتحاد جماهیر شوروی و وزیر مختار انگلیس در تهران به دیدار علی منصور نخست وزیر وقت رفتند و طی یادداشت‌هایی مشابه به دولت ایران اعلام کردند که به دلیل بی‌توجهی دولت ایران به درخواست‌های فوری این دو کشور در کمال تأسف ارتش دو دولت وارد خاک ایران شده‌است. در
این روز نیروهای شوروی از شمال و شرق و نیروهای بریتانیایی از جنوب و غرب، از زمین و هوا به ایران حمله کردند و شهرهای سر راه را اشغال کردند و به سمت تهران حرکت کردند. ارتش ایران به سرعت متلاشی شد. رضاشاه با فشار متفقین به خصوص بریتانیا ناچار به استعفا شد. متفقین پس از مدت ها کشمکش با روس ها بر سر نوع حکومت جدید ایران ، بالاخره در انتقال سلطنت به پسرش -محمدرضا- که ولیعهد او نیز بود ، به توافق رسیدند.

 

 

 

 

رضا پهلوی پس از ورود ارتش متفقین به خاک ایران و پیش از آنکه برای همیشه ایران را ترک کند.ادامه مطلب


نوع مطلب : تاریخی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 تیر 1392
 در باب صفات اخلاقی نادر این نکته جای تردید نیست که وی از شجاعت، رشادت و پایداری بهره کافی داشته و هوش سرشار او در امور جنگی و نظامی و تعبیه سپاه و لشکرداری مافوق مردم هم عصرش بوده و در ادوار گذشته وجودی نظیر او در فنون جنگ بوجود بی نظیر بوده است. نقشه های جنگی نادر و طرز نبرد او بی سابقه بوده و چه بسیار بعد از وی مورد استفاده دیگران قرار گرفته است.
ادرشاه را اغلب مورخین پادشاهی سخی، کریم و بخشنده خوانده اند، خدمات نادر برای ایران زمینی به حدی بود که می توان وی را سومین پادشاه کبیر ایران نامید (داریوش کبیر و شاه عباس کبیر). چرا که این مرز و بوم، مدیون و وامدار رشادت های او در طول تاریخ است. اما چه شد که این پادشاه عادل در اوخر عمر مسیر دیگری را برگزید، صفات اخلاقی وی دگرگون شد و گام در مسیری گذاشت که داریوش نیز به نوعی در آن وادی گام نهاده بود؟! براستی دلیل تغییر مسیر اخلاقی اکثر پادشاهان در اواخر حکومتشان چه بوده است؟


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 18 تیر 1392

ادرار گربه زیر نور سیاه میدرخشد.

 

تعداد چینیهایی که انگلیسی بلدند از تعداد امریکایی هایی که انگلیسی بلدند بیشتر است.

دوئل کردن در پاراگوئه آزاد است به شرط اینکه طرفین خون خود را به گردن بگیرند .

 

فیلها تنها حیواناتی هستند که نمیتوانند بپرند .

 

هر بار که یک تمبر را میلیسید 1/15 کالری انرژی مصرف میکنید .

 

فوریه سال 1865 تنها زمانی بود که ماه کامل نشد .

 

کوتاهترین جمله کامل در انگلیسی am است .
ادامه مطلب


نوع مطلب : اطلاعات عمومی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 18 تیر 1392

http://www.funchi.ir/wp-content/uploads/2013/07/%D8%A2%D8%B1%D8%AA%D9%85%DB%8C%D8%B2.jpgیوتاب خواهر آریوبرزن هخامنشی، شیر زن قهرمانی است که شاید نامش کمتر شنیده شده است و در نبردی که بین اسکندر مقدونی و آریوبرزن شکل گرفت از نقش ایشان در این نبرد کمتر یاد شده است، در حالیکه یوتاب در نبرد با اسکندر مقدونی ۳۳۰ (پیش از میلاد) همراه آریوبرزن فرماندهی بخشی از ارتش را بر عهده داشته‌ است و در کوه‌های بختیاری راه را بر اسکندر بست.
یوتاپ  به معنی همیشه تابنده است.
یوتاب همراه برادرش آریوبرزن،  سردار نامدار ارتش شاهنشاهی داریوش سوم هخامنشی در کوهستان‌های محل نبرد، در دربند پارس، تکاب در حوالی استان کهکیلویه و بویراحمد امروزی یا نواحی بهبهان امروزی در استان خوزستان تا آخرین نفس مبارزه کرد. اما بر اثر کمبود نیرو و خیانت یک ایرانی، به دست سپاهیان اسکندر کشته و در همان محل به خاک سپرده شد.

آخرین مقاومت درکوههای زاگرس توسط دلاورمردی به نام آریوبرزن صورت گرفت؛ اغلب فقط ازاو یاد می شود ولی نباید فراموش شود که خواهردلاور وی یعنی یوتاب هم که فرماندهی بخشی ازسپاه کوچک برادرش رابرعهده داشت،  دراین حماسه نقش بسزایی داشت. آریوبرزن با سپاه خود که از چهل سواره وهزار پیاده نظام تشکیل شده بود،  به مدت شش ماه در برابراسکندر وسپاهش که بیش ازشصت هزار نفربودند مقاومت کرد تا جایی که درسپاه اسکندر دودستگی بوجود آمده وعده ای پیشنهادعقب نشینی دادند.
شوربختانه یک چوپان راهی رابه اسکندرنشان داد که اسکندرکوه را دور زد و پشت سپاه آریوبرزن راگرفت و همه درراه ایران عزیز کشته شدند…

درود بر همه ی عزیزانی که در کل تاریخ ایران از ابتدا تا به امروز در راه پاسداری از خاک پاک میهن عزیزمان ایران فداکاری کردند واز جان خود گذشتندنوع مطلب : تاریخی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 15 تیر 1392
شاید اغلب مردم جهان، اروپا را به عنوان قاره‌ای ثروتمند و سبز بشناسند، اما جمهوری مولداوی (Republic of Moldova) كشوری در دل اروپای شرقی و همسایه اوكراین و رومانی است كه كمتر نامی از آن شنیده‌ایم. مولداوی، تا سال ۱۹۹۱ بخشی از اتحاد جماهیر شوروی و تحت سلطه روس‌ها بود ولی در همین سال به عنوان یك كشور اروپایی، اعلام استقلال نمود. علی رغم مساحت و جمعیت نسبتاً محدود این كشور، مولداوی عضو سازمان ملل متحد (UN)، شورای اروپا (Council of Europe) و سازمان تجارت جهانی (WTO) است و حتی خواستار پیوستن به اتحادیه اروپا نیز می‌باشد.


میزان بسیار اندك درآمد سالانه ملی، موج مهاجرت شهروندان این كشور به خارج برای فرار از بیكاری و كاهش قدرت خرید، مولداوی را از سال ۲۰۰۹ به فقیرترین كشور اروپایی تبدیل كرده است. دولت آمریكا در سال ۲۰۱۰ قراردادی به امضاء رسانید كه به موجب آن، كشور مولداوی را طی ۵ سال با اختصاص ۲۶۲ میلیون دلار پشتیبانی خواهد كرد.

اما نرخ بالای بیكاری و تورم در این كشور سبب شده تا تقریباً یك سوم كل جمعیت آن، در خارج از مرزها مجبور به كار و فحشای اجباری باشند. مولداوی، در مصرف سرانه سیگار و همچنین نوشیدن مشروبات الكلی نیز جزو ده كشور پرمصرف دنیاست.

منبع:روزانه

نوع مطلب : جغرافیا، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 11 تیر 1392

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic