تبلیغات
مطالب جدید و خواندنی تاریخ جغرافیا و اجتماعی - جنایات ارتش استالینی
مطالب جدید و خواندنی تاریخ جغرافیا و اجتماعی
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، به این وبلاگ خوش آمدید . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در بهتر شدن كیفیت مطالب وبلاگ یاری رسانید .

مدیر وبلاگ : رخشان نیا
مطالب اخیر
نویسندگان

جنایات ارتش استالینی


ژوزف استالین، یکی از مخوف ترین و جنایتکارترین دیکتاتور های تاریخ می باشد. ستمی که وی بر مردم خود و دیگر ملل روا داشت در تاریخ کم نظیر است. در این مطلب به جنایات ارتش سرخ تحت فرمان استالین در جنگ جهانی دوم پرداخته ایم.

استالین در تاریخ 23 ماه آگوست سال 1939 قرارداد عدم تعرض با آلمان نازی و هیتلر امضا کرد. این قرار داد جهان را در بهت و حیرت فرو برد. دو دیکتاتور به طور پنهانی خواب تازه ای برای اروپا دیده بودند و تیر پیکان تجاوزگری این دو، مردم مظلوم لهستان بودند. سپس آن دو با حمله به لهستان آن را میان خود تقسیم نمودند. بخش وسیعی از لهستان و 250 هزار نفر اسیر جنگی آن کشور در روزهای نخست جنگ نصیب استالین شد. شایان ذکر است در این تجاوز وحشیانه مردم اوکراین و روس سفید نیز شرکت داشتند. شعار متجاوزان کمونیست در حمله به لهستان  این بود: “تمام لهستانی ها را باید مانند مشتی سگ قتل عام کرد“. ماموران سازمان مخوف NKVD به کشتار مردم لهستان پرداخت. حتی پس از حمله آلمان به شوروی ماموران این سازمان به قتل عام مردم لهستان و به اسارت کشیدنآن ها در سیبری ادامه دادند. طبق آمار ژنرال لهستانی به نام آندره، نیمی از یک و نیم ملیون زندانی لهستانی حین انتقال به مناطق منجمد سیبری جان باختند. شنیع ترین جنایت از این دست، قتل عام افسران اسیر لهستانی، موسوم به کشتار کاتین بود. که شوروی آن را به آلمان نسبت داد اما در سال 1989 رسما به آن اعتراف کرد. مطالب بیشتر در رابطه با کشتار کاتین را اینجا بخوانید:

جنایات متفقین در جنگ جهانی دوم

پس از اشغال لهستان، استالین تعرض به جمهوری های بالتیک و فنلاند را آغاز کرد. اشغال جمهوری های بالتیک به سهولت انجام شد اما مردم فنلاند جانانه مقاومت کردند. پس از کشتار فراوان ارتش سرخ بدون کسب پیروزی قطعی فراخوانده شد. از دیگر جنایات استالین دستور کشتار آلمانی ها و تجاوز به زنان و دخترانشان در پایان جنگ و هنگام تسلیم آلمان بود. همچنین استالین سربازان اسیر خود را که از اردوگاه های آلمانی نجات پیدا کرده بودند به سیبری تبعید می کرد زیرا آن ها را خائن می دانست. به عقیده وی سربازانی که تسلیم شده اند خائن هستند!

 در این جا برای ترسیم تقریبی این اعمال وحشیانه آرتش سرخ به ذکر مواردی از کتاب هوفمان و زایس بسنده میکنم.

- کمیسرهایارتشسرخازروزهای اول جنگ در بین یگان های آرتش سرخ میرفتند و دستوراتی مانند «کسی را اسیر نگیرید» و یا « همه آلمانی ها را بکشید» را ابلاغ میکردند. نظامیان آرتش سرخ به ازای کشتن بیست آلمانی سه روز مرخصی تشویقی میگرفتند.
- در تاریخ 24 ژوئن 1941 دوازده زخمی آلمانی که چند روز قبل از نیروها عقب مانده بودند، در سورز که در غرب بیاایشتوک[ 180 کیلومتری ورشو] واقع شده است، در وضعیت دلخراشی پیدا شدند. آن ها را به درخت بسته بودند ، چشمانشان را از کاسه در آورده و زبانهایشان را از حلقوم بیرون کشیده بودند.
- یک روز بعد در 25 ژوئن ، اعضای یک گروه شناسایی یگان 36 توپخانه را در روستایی در شرق لهستان یافتند همه آن ها را به طرز وحشیانه ای اعدام کردند.

- ستوان یکم هوفناگل در اواخر ژوئن 1941 در کنار خیابان بوسک تارنوپول حدود هشت نظامی آلمانی را یافتند که اعدام شده بودند ، سه نفر از آن ها افسر بودند.
- در اواخر ژوئن افراد یگان شناسایی هنگ 9 توپخانه که از واحد خود جدا شدند، در نزدیکی بیاایشتوکبه دست روس ها افتادند،روس ها آن ها را تکه تکه[مثله] کردند.
- در همین ماه عقبه لشکر 161 توپخانه در منطقه پورزک توسط آرتش شوروی مورد حمله قرار گرفت و تعدادی از افسران و سربازان و دو کشیش به اسارت درآمدند.تنها آن دو کشیش زنده ماندند. یکی از آن ها کلینگر،کشیش پروتستان آرتش و دیگری زیدرزبرگر، کشیش کاتولیک در مناطق جنگی بود.در روزهای 8 و 15 ژوئیه آن ها به عنوان شاهد به دادگاه احضار شدند و پس از ادای سوگند این گونه گفتند:«ستوان ُزمر و شش سرباز دیگر زنده زنده سوزانده شدند،ستوان وُردِل و بقیه سربازان را یا به گلوله بستند یا با ضرب و شتم کشتند.»
- در 28 ژوئن 1941 سربازان روسی در منطقه مینسک به یک کاروان حامل زخمی های آلمانی که کاملا با آرم صلیب سرخ علامت گذاری شده بود حمله کردند و بیشتر زخمی ها و سربازان محافظ را کشتند.
این ها تنها گوشه ای از جنایات آرتش شوروی در روزهای اول جنگ بود که خوی وحشیگری آن ها را نشان میدهد. آرتش شوروی بعدها دلیل این وحشیگری ها را مقابله به مثل دربرابر فرمان کمیسر [فرمانی که به موجب آن آلمانی ها وظیفه داشتند به محض اسیر گرفتن کمیسرهای سیاسی شوروی آن ها را اعدام کنند، این فرمان در 6 مه 1942 لغو شد] اعلام کرد. این دلیل غیرقابل قبول است زیرا طبق اسناد غنیمت گرفته شده و اعترافات اسرای روس آن ها در هفته های اول جنگ از این فرمان اطلاع نداشتند.دلیل دیگر روس ها نبودن هیچگونه دستوری مبنی بر ممنوعیت کشتن اسرای آلمانی است.این دلیل هم غیرقابل قبول است زیرا در ماه ژوئن 1941 «شورای کمسیرهای ملی» بخسنامه ای درباره اسرای جنگی صادر کرد که به موجب آن کشتن اسرای جنگی ممنوع اعلام شده بود.[دلیل این فرمان اینگونه اعلام شده بود:«کسب اطلاعات از اسرا». کاملا واضح است که روس ها این بخشنامه را بر اساس تعهد به رفتار صحیح و مطابق حقوق بین المللی صادر نکرده اند بلکه هدفشان کسب اطلاعات و بعد کشتار اسرا بوده است]
پس از ژوئن 1941 و با وجود ممنوعیت کشتار اسرا ، این کار کماکان و بدون کاهش ادامه پیدا کرد. در زیر اندکی از این جنایت ها را به نقل ازهوفمان، زایس و چرنین میاورم.
- در اکتبر 1941 در منطقه ویازما گروهی از سربازان زخمی یک گروهان توپخانه به دست روس ها اسیر شدند. دکتر ُزنلایتز، با ادای سوگند اظهار داشت که این سربازان به همراه شصت زخمی دیگر به انبار کاهی برده شدند و روس ها آن ها را زنده زنده سوزاندند.
- پروفسور بوتس ، پزشک ستاد آرتش، در حوزه کاری خود در لشکر شمال در حدفاصل 28 اوت تا 11 نوامبر 1941 چهل و چهار سرباز آلمانی کشته شده را کالبد شکافی کرد. در گزارش او میخوانیم که مرگ اکثر آن ها در اثر گلوله نبوده بلکه بیشتر آن ها به واسطه اعمال وحشیانه ای از قبیل،ضربات چاقو، بیرون آوردن چشمها،بریدن گلو،قطع اعضا بدن،بریدن یا له کردن آلت تناسلی ، زنده زنده سوزانده شدن و …. مرده اند.
- تسیکور، کشیش آرتش، که مسئول دفن اجساد بود در 24 و 25 فوریه 1942 در خارکف اجساد تکه تکه شده چهل و دو سرباز هنگ 179 را شناسایی کرد. او این گونه میگوید:« اولین برخورد با آن ها تکان دهنده بود. بینی خیلی از آن ها را کنده بودند و یا چشمانشان را از کاسه درآورده بودند.»
- در زمستان 1942-1941 گروهی از زخمیان آلمانی که در حال انتقال به عقب بودند در نزدیکی توروپِک به دست روس ها افتادند.روس ها آن ها را با ضربات چاقو و یا با شلیک گلوله کشتند.
فاجعه فئودزیا و فاجعه گریشینو نیز یکی از ددمنشانه ترین اعمال آرتش سرخ است که نباید ناگفته بماند.
- پس از فتح مجدد فئودزیا[شهری بندری در اوکراین] توسط آرتش سرخ در دسامبر 1941 صد و شصت نفر سرباز آلمانی که جراحات شدیدی داشتند به همراه یک پزشکیار ، شش سرباز پرستار و چند پرستار روس در بیمارستان این شهر جا ماندند و به دست روس ها افتادند.چند روز بعد آرتش آلمان شهر را پس گرفت. اما متوجه شد که روس ها تمام افراد بیمارستان را به وضع فجیعی کشته اند. آن هایی که خوش شانستر بودند با شلیک گلوله کشته شده بودند و بقیه را یا از پنجره ها به پایین پرت شده بودند یا با ضربات میله های آهنی و یا دیگر روش های وحشیانه کشته شده بودند.این مطلب را شاهدان روس هم تایید کردند.
- در شب 11 فوریه 1943 یک لشکر زرهی روس توانست منطقه گریشینو را که در دست آلمان و هم پیمانانش بود تصرف کند.یک هفته بعد در 18 فوریه آرتش آلمان در پاتکی سنگین روس ها را تارومار کرد و منطقه را پس گرفت. طبق بررسی های کمیسیون بازرسی بیش از ششصد نظامی آلمانی و همپیمانانشان به علاوه همراهان لشکری یعنی پرستاران صلیب سرخ و اعضای خبرگزاری به طرزی ددمنشانه کشته شده بودند.در صورت جلسه پزشکی قانونی میخوانیم:«تقریبا همه اجساد تکه تکه شده بودند…. گوشها و بینی های اجساد را کنده بودند. آلت تناسلی را بریده و در دهانشان فرو کرده بودند.»
این دو مورد کاملا نشان میدهد که روس ها در هنگام اشغال مناطق چه بلایی بر سر اسرا می اوردند و چه بسیار جنایت هایی که در دل خاک پنهان شد و کسی از آن ها اطلاعی کسب نکرد.
نوع مطلب : تاریخی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 24 بهمن 1392
جمعه 25 بهمن 1392 12:06 ب.ظ
با سلام به شما مدیر وبلاگ عزیز مهتاب هستم پشتیبان آنلاین فروشگاه آدریانا ، وبلاگ خیلی زیبایی داری ، از اینکه با وبلاگت آشنا شدم خوشحالم و حتما باز هم به شما سر میزنم و این باعث افتخار ماست میخواستم از شما و بقیه کاربران وبلاگ دعوت کنم ، به مناسبت فروش ویژه که از تاریخ 25 بهمن الی 25 اسفند بر روی سایت فعال شده است دیدن کنید و اگر کالایی رو نیاز داشتید ما در خدمت شما هستیم منتظر شما هستم حضور شما کاربر فعال اینترنتی برای ما مهم تر از خرید است
پنجشنبه 24 بهمن 1392 09:24 ب.ظ
سلام خوبی؟ مطالب وبلاگتو دیدم بسیار زیبا بود معلومه که وقت گذاشتی .من یه پیشنهاد داشتم که واسه وبلاگ جفتمون خوبه . خوشحال میشم منو با نام ""خرد کن نایسر نایسر پلاس"" لینک کنی چون به نفع بازدید جفتمونه و از این به بعد مثل دو تا دوست خوب واسه هم میشیم بعد از اینکه لینک کردی خبرم کن تا با افتخار لینکت کنم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی